Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sądowe przyznanie mieszkania z obowiązkiem spłaty
Autor Wiadomość
Aqq89 

Wysłany: 2016-01-03, 16:22   Sądowe przyznanie mieszkania z obowiązkiem spłaty

Wraz z bratem mamy otrzymać na podstawie testamentu dwie równe części (1/2) mieszkania po naszych rodzicach. Do otwarcia spadku jeszcze nie doszło, nie mniej jednak uzgodniliśmy już (póki co ustnie), że w sądzie dążyć będziemy do tego by brat otrzymał mieszkanie, a ja od niego pieniądze. Problem w tym, że brat nie jest w stanie zebrać odpowiedniej gotówki aby spłacić mnie jednorazowo (chodzi o około 100.000zł). Mnie z kolei zależy na szybszej spłacie, mieszkanie mnie nie interesuje. Problem w tym, że brat mieszka w rzeczonym mieszkaniu i z jego punktu widzenia sprzedaż nieruchomości a następnie podział pieniędzy nie wchodzi w grę. W tym miejscu mam 4 pytania:
1) Jak w praktyce wygląda kwestia skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego? Brat uważa, że mieszkanie jest warte mniej niż wynika to z moich obliczeń. On rzeczoznawcy brać nie chce, ja bym chciał mieszkanie wycenić. Także kiedy i gdzie o to wnioskować (tak by wycena rzeczoznawcy miała moc przy ustalaniu kwoty spłaty spadku), czy koszt rzeczoznawcy ponosimy wspólnie z bratem, czy tylko ja jako wnioskujący?
2) Jeśli sąd rozłoży płatność na raty (np. 1000zł miesięcznie) to czy przysługują mi z tego tytułu jakieś odsetki? W tej sytuacji brat od zakończenia postępowania ma prawo w pełni "korzystać ze spadku", ja na całą kwotę musiałbym czekać ponad 8 lat. Czy w związku z powyższym mam prawo podczas działu spadku wnioskować o naliczanie odsetek od chwili uprawomocnienia się postępowania do chwili gdy nie otrzymam całej kwoty? Tutaj nie chodzi mi o zwłokę przy płatnościach zasądzonych rat, a o sam fakt że brat będzie mnie spłacał kilka lat.
3) Mam również wątpliwości co do tego czy brat będzie mnie sumiennie spłacał (pożyczał ode mnie mniejsze sumy i oddawał z dużym opóźnieniem, np. 5000zł które miał oddać po 3 miesiącach oddał po 5 latach). Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem spłat ?? Na co zwrócić uwagę, o co wnioskować tak by już w wyroku sądu dot. podziału majątku były zasądzone np. odsetki za zwłokę?
4) Gdyby jednak brat mnie nie spłacał to jak (za pośrednictwem komornika) egzekwować należność? Czy np. jeśli brat spłacałby mnie sumiennie przez rok, ale po roku nastąpiłyby 3 kolejne niezapłacone raty to czy to już jest podstawą do egzekucji (sprzedaż mieszkania i spłata całej kwoty)? Jeśli nie to jakie warunki muszą zostać spełnione bym mógł żądać sprzedaży mieszkania i zwrotu całej należnej kwoty ??
Pozdrawiam!

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2016-03-03, 10:34   

1.
Jeżeli dział spadku ma być na podstawie orzeczenia sądu, to w przypadku sporu co do wartości przedmiotu wchodzącego w skład spadku, sąd powoła biegłego. W takim przypadku sąd nie będzie się opierał na opinii rzeczoznawcy sporządzonej poza postępowaniem sądowym.
W postępowaniach działowych sąd z reguły rozdziela koszty odpowiednio do udziałów stron w spadku. Może się zdarzyć jednak, że inaczej podzieli koszty.
Jeżeli jednak to ma być zgodny podział spadku (mniejsza opłata sądowa) to strony składając wniosek powinny być zgodne co do wartości spadku. W takim wypadku możecie Panowie zasięgnąć opinii rzeczoznawcy przed złożeniem wniosku w sądzie. Sąd nie będzie ustalał wartości jeżeli strony będą co do niej zgodne. W tym wypadku najbardziej rozsądnym będzie podzielenie opłaty za usługi rzeczoznawcy po połowie. Ale musi być co do tego zgoda.
2.
Można wnioskować o odsetki w związku z rozłożeniem spłaty na raty. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że co do zasady spłata powinna być jednorazowa, a rozłożenie na raty nie jest dla Pana korzystne. Sądy jednak rzadko zasądzają odsetki - jednak w ostatnim czasie spotkałem się z orzeczeniem Sądu Najwyższego, z którego wynika, że żądanie uwzględnienia odsetek jest zasadne.
3. 4.
Zabezpieczeniem jest mieszkanie - brat nie będzie się wywiązywał ze zobowiązania nałożonego orzeczeniem sądu to Pan może żądać egzekucji z mieszkania. Warto w tym celu dokonać wpisu o roszczeniu do księgi wieczystej związanej z mieszkaniem. Tak aby zabezpieczyć się przed zbyciem mieszkania przez brata i niemożności egzekucji z niego.

Może Pan uświadomić bratu, że przysługuje Panu roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie przez brata z Pana udziału w mieszkaniu. Pan ma także prawo korzystać z mieszkania jako jego współwłaściciel. To wynagrodzenie może odpowiadać połowie czynszu (z tego powodu, że ma Pan 50% udziałów w mieszkaniu) jaki możnaby uzyskać w przypadku wynajęcia tego mieszkania.
Z drugiej strony Pan jest zobowiązany do partycypowania w opłatach związanych z mieszkaniem odpowiednio do swojego udziału. Dotyczy to opłat na rzecz wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni mieszkaniowej, podatku od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste.

Odpowiedz do tematu