Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek plus zachówek
Autor Wiadomość
arek 
arek

Wysłany: 2017-01-05, 18:12   spadek plus zachówek

PO śmierci ojca dom został podzielony na 3 osoby ,pól domu mamy a druga połowa na 2 córki i mamę,czyli po 1/3 dla każdej z drugiej połowy domu.Mama oddała mi w darowiżnie swą część.Siostrze zostało 1/3 połowy domu.Chcę spłacić siostrę ale ona nie zgadza się na spłatę,dlatego blokuje w jakimś tam stopniu inwestycje czy też ręmontu domu jakie chciała bym wykonać ale nie chcę zawyżać ceny nieruchomości przed spłatą siostry.Czy jest możliwość założenia sprawy(bo raczej polubownie się nie dogadamy) i wtedy sąd na karze przyjąć spłatę ?Oczywiście po wcześniejszej wycenie przez rzeczoznawcę sądowego.Z góry dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2017-01-05, 18:35 ]
Chciałabym jeszcze uzupełnić informację,że ojciec nie żyje już 20 lat,siostra mieszka w innym domku a ja z mamą w wyżej wymienionym domku,pozdrawiam

irennkoldz78 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2017-01-11, 16:56   

Wydaje mi się, że raczej nie istnieje taka możliwość - przymusowego nałożenia obowiązku sprzedaży swojej części udziałów nieruchomości... Może gdyby istniało zagrożenie zawalenia się domu i pojawiła się konieczność remontu, a druga ze stron nie chciałaby ponosić kosztów..

arek 
arek

Wysłany: 2017-01-11, 20:10   

irennkoldz78 napisał/a:
Wydaje mi się, że raczej nie istnieje taka możliwość - przymusowego nałożenia obowiązku sprzedaży swojej części udziałów nieruchomości... Może gdyby istniało zagrożenie zawalenia się domu i pojawiła się konieczność remontu, a druga ze stron nie chciałaby ponosić kosztów..

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2017-01-13, 16:44   Re: spadek plus zachówek

arek napisał/a:
PO śmierci ojca dom został podzielony na 3 osoby ,pól domu mamy a druga połowa na 2 córki i mamę,czyli po 1/3 dla każdej z drugiej połowy domu.Mama oddała mi w darowiżnie swą część.Siostrze zostało 1/3 połowy domu.Chcę spłacić siostrę ale ona nie zgadza się na spłatę,dlatego blokuje w jakimś tam stopniu inwestycje czy też ręmontu domu jakie chciała bym wykonać ale nie chcę zawyżać ceny nieruchomości przed spłatą siostry.Czy jest możliwość założenia sprawy(bo raczej polubownie się nie dogadamy) i wtedy sąd na karze przyjąć spłatę ?Oczywiście po wcześniejszej wycenie przez rzeczoznawcę sądowego.Z góry dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2017-01-05, 18:35 ]
Chciałabym jeszcze uzupełnić informację,że ojciec nie żyje już 20 lat,siostra mieszka w innym domku a ja z mamą w wyżej wymienionym domku,pozdrawiam

Można złożyć w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności. W wyniku tego podziału sąd może przyznać jednemu ze współwłaścicieli za spłatą pozostałych. W toku postępowania sąd zapewne powoła biegłego w celu wyceny nieruchomości (jeżeli pozostali współwłaściciele nie zgodzą się na cenę podaną przez Panią).

Odpowiedz do tematu