Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zrzeczenie się spadku
Autor Wiadomość
dorotea 

Wysłany: 2012-03-30, 23:02   zrzeczenie się spadku

Witam
Moja mama zmarła 1985 roku, miałam wtedy 11 lat. W 1993 roku mój ojciec przeprowadził sprawę o stwierdzenie nabycia spadku chodziło o mieszkanie spółdzielcze. Decyzją sądu otrzymałam połowę. W lipcu 1993 roku ojciec chciał abym udała się z nim do społdzielni mieszkaniowej ponieważ potrzebował mojej zgody aby zameldować swoją żonę. Już na miejscu tłumaczył mi że spółdzielnia wymaga aby zdecydować kto ma zostać głównym lokatorem i ponieważ jestem na jego utrzymaniu ( chodziłam jeszcze do szkoły) abym zrzekła się na piśmie prawa na jego korzyść. Pani w okienku stwierdziła ze to tylko formalność i podała mi kartkę. Nie sądziłam ze ojciec chce mnie oszukać twierdził ze mieszkanie i tak jest moje a on i jego żona niedługo sobie coś kupią lub wynajmą. Napisałam ze wyrażam zgodę na zameldowanie jego żony i zrzekam się swojej części na jego korzyść. Niestety po tym wszystkim ojciec bardzo się zmienił zapomniał o obietnicach i do dziś żyję w piekle. Dziś po kolejnej awanturze dowiedziałam się ze to jego mieszkanie bo je wykupił i zebym się pakowała bo i tak mnie stąd wyrzuci. Bardzo proszę o informacje czy taka forma zrzeczenia ma moc prawną i czy ojciec może wyrzucić z mieszkania mnie i mojego syna. W chwili obecnej nie mogę korzystać z kuchni, gotuje na butli gazowej w pokoju, naczynia zmywam w łazience.Gdy wracam po 22 zamyka drzwi na zamek od którego nie mam kluczy, pozwala mi się kąpać dwa razy w tygodniu. Czy wogóle mam jakieś prawa?

Studentka_Prawa 

Wysłany: 2014-01-15, 13:49   

Zgodnie Kodeksem Cywilnym, Art. 1050. Umowa o uchyleniu zrzeczenia się dziedziczenia:
Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Proponuję udać się do prawnika i przedstawić sytuację.

Odpowiedz do tematu