Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stwierdzenie nabycia spadku
Autor Wiadomość
romank 

Wysłany: 2011-11-13, 08:27   Stwierdzenie nabycia spadku

Witam,otrzymałem wezwanie z sądu na stwierdzenie nabycia spadku w sprawie wniosku Spoldzielczy Kasa Oszczednosciowo-Kredytowy im.F.Stefczyka.Moja mama zmarla 2 lata temu i okazuje sie z dokumentow ze byla żyrantem nam nieznanej osoby pozyczki z banku Stefczyka.Po pewnym czasie okazalo sie ze osoba ktora wziela pozyczke nie splaca jej i dlug splacala moja mama od 2004 jako zyrant az do swojej smierci(listopada 2009).Wezwanie z sadu na stwierdzenie nabycia spadku otrzymalem ja moj brat i ojciec nadmienie ze nikt z nas trojga nie wiedzial ze mama byla zyrantem i splacala pozyczke.Nadmienie ze mama nie ma zadnego majatku i nie napisala testamentu,moj ojciec mieszka sam w polsce jest schorowany i na emeryturze brat sie wyprowadzil 12 lat temu brak kontaktu i miejsce zamieszkania jest nieznane a ja mieszkam ponad 17 lat na stale za granica.Prosze o pomoc w zrozumieniu i co mozemy zrobic?

Czy idąc na stwierdzenie nabycia spadku do sadu bede uznany winny splacania dlugu nie mojej mamy.

Dziekuje i bardzo prosze o odpowiedz

Roman

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-17, 05:55   

Spadkobiercy w spadku nabywają również długi spadkowe. Odpowiadają oni za zobowiązania spadkodawcy.

Jeżeli od śmierci spadkodawcy upłynęło już ponad 6 miesięcy, a żaden ze spadkobierców nie złożył oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ani nie był w chwili śmierci spadkodawcy małoletni to należy uznać, że spadkobiercy przyjęli spadek wprost, z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Jeżeli spadkobiercy po śmierci spadkodawcy nie wiedzieli o długach spadkowych to mogą uchylić się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzuceniu spadku i przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiadają za długi spadkowe do wysokości uzyskanych w spadku aktywów) lub odrzucić spadek (wówczas ci co odrzucili spadek będą traktowani tak jakby nie dożyli śmierci spadkodawcy).
Będzie to możliwe jeżeli spadkobierca wykaże, że po śmierci spadkodawcy zachował należytą staranność w ustalaniu składu spadku (a więc i tego czy były długi).

Aby uchronić się od odpowiedzialności za długi spadkowe można podjąć działania zmierzające do uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia spadkowego.
Należy złożyć stosowny wniosek w sądzie.

julia5 
skup długów

Wysłany: 2014-09-03, 08:51   spadek

Niestety spadkobiercy spłacają zobowiązania zmarłych osób. W ten sposób udało mi się odzyskać sporą ilość gotówki. Starszy człowiek nie miał pieniędzy, by zwrócić dług. Po jego śmierci dług przeszedł na córkę.

poomi

Wysłany: 2015-03-31, 09:47   

Jeżeli zatem zostanie przeprowadzony dział spadku, w wyniku którego mieszkanie przypadnie siostrze (za spłatą lub bez) to i tak będzie Pani wobec banku odpowiedzialna za spłatę połowy kredytu. Ustalenie w dziale spadku, że to siostra spłaci cały kredyt nie jest wiążące dla banku. Kiedy siostra przestanie spłacać zobowiązanie bank będzie mógł żądać spłaty kredyty (1/2) od Pani.

Odpowiedz do tematu