Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podział spadku z bracmi i ojcem
Autor Wiadomość
marcin 

Wysłany: 2012-01-10, 22:24   Podział spadku z bracmi i ojcem

Witam,mam pytanie w zwiazku z podziałem majatku po mamie zmarłej 10 lat temu.Złozyłem juz wniosek o nabycie spadku po 1/4 dla mnie i dwóch braci i 5/8 dla taty.Jednak bracia nie zgadzają sie na pózniejszy dział majatku chca to zablokowac,ja z tatą chcemy to zrobic.Moje pytanie czy moga to zrobic w jakis sposób np.nie zgadzajac sie na podział,a jesli tak to czy moge wystapic do sądu o spłate mojej czesci spadku,czy to przyspieszy sprawe.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-01-13, 08:35   

Jeżeli nie będzie zgody na dział spadku to wówczas pozostaje przeprowadzenie tego działu w drodze sądowej.

Jeżeli taki wniosek zostanie złożony to spadek mimo braku zgody braci zostanie podzielony przez sąd. To, że któryś ze spadkobierców nie wyraża zgody na dokonanie działu spadku nie oznacza, że sąd oddali wniosek o dział. Każdy ze spadkobierców ma prawo wystąpić z takim wnioskiem, a jak wystąpi to sąd dokona działu spadku.

marcin 

Wysłany: 2012-01-13, 18:04   

A co jak którys z braci nie zgodzi sie na podział sądowy.jeszcze jedno czy tato posiadajac 5/8 moze decydowac kto co dostanie i ostatnie ile trwa z reguły taki podział.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-01-14, 07:01   

Jak już pisałem, brak zgody spadkobiercy na dokonanie działu nie jest wiążący dla sądu. Mimo braku tej zgody sąd dokona działu.
Każdy współspadkobierca, każdy współwłaściciel powinien sobie zdawać sprawę, że wspólność jest stanem tymczasowym i w każdej chwili może być zniesiona.

Pana tata posiadając 5/8 udziału we współwłasności ma największe szanse, aby majątek spadkowy (i wspólny małżeński jaki posiadał z mamą) przypadł jemu za spłatą na rzecz pozostałych.

Pana ojciec może przenieść swój udział, na któregoś ze spadkobierców bez spłaty - może on zbyć swoje udziały nieodpłatnie. może w postępowaniu działowym oświadczyć, że jego wolą jest, aby jego udziały przypadły określonemu spadkobiercy i nie żąda z tego tytułu spłaty.

Trudno powiedzieć ile potrwa sprawa działowa - zależy to od ilości spraw w danym sądzie, obłożenia sędziów, postawy stron w postępowaniu, terminów sporządzania opinii biegłych, o ile powstanie spór co do wartości przedmiotów wchodzących w skład dzielonego majątku, itp.

marcin 

Wysłany: 2012-01-14, 17:12   

Ostatnie moje pytanie czy moge od razu zazadac od braci spłaty swojej 1/8 czesci.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-01-30, 22:58   

Może Pan złożyć w sądzie wniosek o dział spadku ze wskazaniem, że chciałby Pan w wyniku działu spadku uzyskać spłatę odpowiednią do swojego udziału.
Jeżeli sąd uzna taki wniosek za usprawiedliwiony to wyda takie orzeczenie. W tej sprawie będzie się liczyć jakie wnioski w związku ze złożeniem wniosku o dział spadku złożą pozostali spadkobiercy.

Odpowiedz do tematu