Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2010-11-08, 22:02
Zaległe alimenty.
Autor Wiadomość
Kuba
Gość
Wysłany: 2010-10-28, 20:24   Zaległe alimenty.

Witam
Czy zaległe alimenty wchodzą w skład spadku jako dług spadkowy?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi ponieważ mój brat, którego jestem spadkobiercą zalegał z alimentami na ponad 35000 pln. Obawiam się, że będę musiał płacić te zaległości, a brat pozostawił po sobie praktycznie tylko samochód i udział w spadku po mamie. Niewiele to warte.
Dziękuję.
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-08, 21:24   Dziedziczenie alimentów.

Zaległe alimenty (nie zapłacone przez spadkodawcę) wchodzą w skład spadku jako długi spadkowe.

Jak wskazuje art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Prawa i obowiązki alimentacyjne są ściśle związane z osobą zobowiązanego (jak również i uprawnionego) wygasają z chwilą śmierci osoby zobowiązanej lub uprawnionej.

Art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego.

Jednak w orzecznictwie sądowym oraz doktrynie prawa utrwalony jest pogląd, iż raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku po uprawnionym (tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 lipca 1965 r., sygn. akt. III CO 36/65, OSNCP 1966, nr 3, poz. 37).

Powyższe znalazło również wyraz w Ustawie zz dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7).

Jak wskazuje art. 28 ust. 1 tej ustawy, w okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:
1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia,
2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia,
3) należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia,
4) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia
- po należnościach określonych odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.), a przed należnościami określonymi odpowiednio w art. 115 § 1 pkt 2-6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub w art. 1025 § 1 pkt 2-10 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.

Z kolei art. 28 ust. 3 wskazuje, iż w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, wygasają.
Ustawa wskazuje więc, iż w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego nie wygasają należności wierzyciela alimentacyjnego (osoby uprawnionej do alimentów).

Jeżeli brat nie płacił zasądzonych alimentów, a wypłacano je z funduszu alimentacyjnego to te należności wygasają.

Warto też w Pana sytuacji pamiętać o tym, iż roszczenia z tytułu alimentów przedawniają się z upływem lat trzech, a także o tym, iż może Pan przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić.

W przypadku odrzucenia spadku w ogóle nie będzie Pan odpowiadał za długi spadkowe (ale i też nie nabędzie Pan aktywów spadku). Będzie Pan traktowany tak, jakby nie dożył Pan śmierci brata.
W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza Pana odpowiedzialność za długi spadkowe będzie ograniczona do wartości aktywów spadku (do wartości samochodu i udziału w spadku po mamie).
 
 
 
shona155 

Dołączył: 30 Gru 2014
Posty: 1
Skąd: london
Wysłany: 2014-12-30, 12:47   

Warto też w Pana sytuacji pamiętać o tym, iż roszczenia z tytułu alimentów przedawniają się z upływem lat trzech, a także o tym, iż może Pan przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant