Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Postępowanie o zachowek
Autor Wiadomość
Luviel 

Wysłany: 2011-06-09, 10:33   Postępowanie o zachowek

Witam mam następujące pytanie: Czy można wypłacić zachowek bez postępowania sadowego?
A jeśli tak to w jaki sposób należy załatwić sprawę wypłacenia zachowku?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-09, 17:40   Wypłata zachowku

Oczywiście, że można wypłacić zachowek bez postępowania sądowego. Sąd wchodzi w grę kiedy zobowiązany do zapłaty zachowku i uprawniony do zachowku nie mogą dojść do porozumienia.

Wypłata zachowku może się odbyć w dowolnej formie ("do ręki", na konto, przekazem pocztowym) uzgodnionej między uprawnionym, a zobowiązanym.
Warto, aby zobowiązany do zapłaty zachowku zadbał o potwierdzenie przekazania środków tytułem zachowku - by mógł wypłacenie zachowku udowodnić.
W pisemnym potwierdzeniu przyjęcia zachowku można zamieścić oświadczenie uprawnionego, że przekazana mu kwota wyczerpuje w całości jego roszczenie o zachowek.

Robert 
Roberto

Wysłany: 2013-01-04, 11:41   

Witam.
Może przedstawię moją sytuację, a następnie postawię pytania i poproszę o odpowiedź.
Otóż, w 2011 roku zmarł mój ojciec, który testamentem wydziedziczył mnie, a całość swojego dorobku życiowego zapisał mojemu młodszemu bratu między innymi połowę lokalu mieszkalnego w którym mieszkali oboje rodziców (lokal własnościowy), a teraz mieszka matka. Brat sądownie przyjął spadek. W 2008 roku ojciec przepisał prawo do połowy lokalu mieszkalnego które odziedziczył po rodzicach (wraz z siostrą) mojemu bratu. Ponieważ zostałem wydziedziczony, a mam córkę, której należy się prawo do zachowku, w listopadzie ubiegłego roku wysłałem bratu wezwanie do wypłaty należnego zachowku na rzecz mojej córki. Brat do owego wezwania ustosunkował się negatywnie odpisując cytuję " W odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku na rzecz ......, które otrzymałem, oświadczam że żądanie jest bezzasadne wobec istniejącego prawa."
Zamierzam złożyć sprawę do sądu o zachowek.

Moje pytania:
1.Czy moje roszczenia, a raczej córki o prawo do zachowku jest zasadne?
2.Czy składając pozew mogę domagać się naliczania odsetek ustawowych?
3. Czy brat może zmusić matkę do sprzedaży mieszkania w którym mieszka(prawo do połowy lokalu które nabył spadkiem)?
4. Czy mogę zapobiec sprzedaży mieszkania w którym mieszka matka?

Nie chcę oby brat spłacał zachowek kosztem mojej matki, moja matka ma wystarczający dochód na utrzymanie mieszkania i siebie. Brat deklaruję chęć przyjęcia matki do domu. Obawiam się jednak, że po sprzedaży mieszkania brat będzie czerpał zyski z mojej matki, a gdy pieniądze się skończą będzie próbował się jej pozbyć.
Proszę o pomoc i odpowiedzi na moje pytanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu